Pełna czy uproszczona księgowość?

Pełna a uproszczona księgowośćPełna czy uproszczona księgowość? Większość początkujących przedsiębiorców zastanawia się jakich usług księgowych będą potrzebować - pełnej czy uproszczonej księgowości.

Rejestrując firmę wydaje nam się, że wystarczy uproszczona księgowość, bo obroty na początku będą niskie, nie zatrudniamy wielu pracowników itd. Nic bardziej mylnego.

Księgowość uproszczona

Otóż uproszczona księgowość została stworzona na potrzeby rozliczeń z urzędami skarbowymi i zajmuje się naliczaniem podatku, odliczeń i ewentualnych kwot do zwrotu. Ta forma księgowania została wprowadzona przez urzędy skarbowe z myślą o małych przedsiębiorcach. Zgodnie z obowiązującym prawem skarbowym wyróżniamy trzy rodzaje księgowości uproszczonej:

1. Karta podatkowa, która jest przeznaczona dla nielicznej grupy firm. Wysokość podatku miesięcznego jest stała i obliczana na podstawie tabeli, w której wśród kryteriów naliczania znajdują się informacje o liczbie ludności w danym mieście, liczbie zatrudnionych pracowników.

2. Ryczałt ewidencjonowany polega na obliczeniu podatku od przychodu, bez odliczania kosztów. Forma ta może się wydawać niesprawiedliwa, jednak stawki ryczałtu są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnie naliczanego podatku.

3. Książka przychodów i rozchodów, polegająca na ewidencji wszystkich zysków i kosztów. Podatek w tym wypadku jest wyliczany z różnicy, czyli tego co rzeczywiście zostaje dla nas. Taka forma rozliczenia ma swoje plusy, ponieważ rozpoczynając działalność każda firma ma więcej kosztów niż przychodów, a także dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykonują usługi sezonowe.

Księgowość pełna

Pełna księgowość - to zbiór wszystkich finansowych informacji o firmie. Począwszy od obliczenia podatku, ulg, zwrotów, a skończywszy na ewidencjonowaniu wszystkich zdarzeń gospodarczych. Jest to bardzo rozbudowany, precyzyjny system oparty na rachunkowości i  umożliwiający śledzenie stanu finansowego działalności w całym okresie jej prowadzenia.

Pełna księgowość jest nieodzownym, a nawet jedynym narzędziem umożliwiającym pełną kontrolę przychodów i kosztów. Wiele osób zakłada, że na etapie rozwoju firmy wystarczy prosta księgowość. A to duży błąd tylko możliwość monitoringu wszystkich finansów daje pełen obraz prowadzonej firmy. Ewidencja wszystkich zdarzeń gospodarczych jest prowadzona w dwojaki sposób, najpierw księgowana na kontach, a potem skrupulatnie umieszczana w bilansie.

Na podstawie tych danych łatwiej jest zaobserwować jak możemy zmniejszyć koszty i zarabiać więcej. Część przedsiębiorców ma wybór pomiędzy księgowością uproszczoną, a pełną. Jednak w przypadku firm, które posiadają kapitał zewnętrzny np.: sp. z o.o są zobligowane ustawowo doprowadzenia księgowości pełnej. W przypadku firm operujących kapitałem odrębnym głównym celem prowadzenia pełniej księgowości jest umożliwienie kontroli i wglądu w szczegółową sytuacje finansową firmy udziałowcom, oraz zarządowi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku firm, które przekroczyły określoną przepisami kwotę dochodu rocznie.

Księgowość pełna - biuro księgowe w KrakowieZobacz podobne:
Doradca zawodowy

Doradca zawodowyJak sam nazwa wskazuje, doradca zawodowy to osoba zajmująca się wykonywaniem wszelkich zadań związanych z doradztwem, poradnictwem zawodowym

Jak dobrze wybrać zawód? Praktyczne wskazówki

Jak odpowiednio wybrać przyszły zawód?Przy wyborze zawodu brane są pod uwagę czynniki, których ilość może początkowo zniechęcać. Jednak tradycyjne

Paint i jego rodzaje

Program graficzny Microsoft Paint jest jednym z najprostszych tego typu na rynku. Daje on do dyspozycji kilka narzędzi i możliwości obróbki zdjęć czy obrazów. Gr