Rodzaje fotografii

FotografiaNajprościej fotografię możemy podzielić ze względu na jej przeznaczenie oraz technikę wykonywania. W przypadku podziału ze względu na przeznaczenie wyróżnia się dwa, podstawowe rodzaje fotografii: artystyczna oraz komercyjną, użytkową.

Fotografia artystyczna jest wytworem artysty fotografa, jest jego własną intencją, tematykę, sposób wykonywania zdjęć i sposób ich prezentowania wybiera sam autor. Takie zdjęcia artystyczne są bardzo podobne do obrazów.

Autor zna ich przesłanie i nie każdy może odczytać te zdjęcia tak samo. Może on później organizować różnego typu wernisaże i wystawy swoich prac, na których to będzie je udostępniał szerszej publiczności.

Fotografia komercyjna jest zlecana na użytek różnego typu gałęzi przemysłu i gospodarki. Wykonuje się fotografię reklamową, portrety na zamówienie, zdjęcia do kart dań, folderów, kalendarzy, fotografie spotykamy również w wielu gazetach, kolorowych magazynach, książkach podróżniczych ale również i wielu innych publikacjach, albumach czy na stronach internetowych.

Fotografia ślubna jest specyficznym rodzajem robienia zdjęć, każdy fotograf dobrze o tym wie. Powinien on dokładnie wszystko przedyskutować z państwem młodym, musi znać ich upodobania i oczekiwania co do zdjęć. Wspaniałą pamiątką jest również sesja narzeczeńska, czyli zdjęcia robione jeszcze przed ślubem. Później przychodzi czas na samą uroczystość, fotograf powinien być obecny już w Kościele i dokumentować wszystkie ważne chwile, takie jak moment składania przysięgi, wymianę obrączek, pocałunek przed ołtarzem, łzy mamy, wzruszenie ojca, siostry, babci.

Te emocje są piękne i niepowtarzalne, warto je zachować, jeśli nie w pamięci, top chociaż na zdjęciach. Jeśli chodzi o samo wesele, to również artysta powinien być wciąż na miejscu, wśród gości. Czasem zdarza się jednak, że Młoda Para wymyka się z nim na romantyczną sesję ślubną, na przykład w plenerze. Są pary, które życzą sobie sesję w jakimś ważnym dla siebie miejscu, na przykład tam gdzie się poznali. Wiemy, że mogą być to różne miejsca, na przykład rynek miasta czy dworzec kolejowy.

Można porównywać fotografię z obrazem?

Oczywiście, że tak i to w wielu aspektach. Zapewne znajdą się przeciwnicy tego stwierdzenia, którzy stwierdzą, że nie można porównywać czegoś, co może powstawać nawet latami, jak obraz z fotografią, którą zrobi się w kilka chwil.

Nie jest to prawda i należy zwrócić w tym miejscu uwagę na kilka kwestii. Fotografia artystyczna, o której jest mowa w przypadku porównywania jej z obrazami, z pewnością nie powstaje w kilka chwil.

Często jest tak, że jej powstanie może trwać również miesiące a nawet lata. Stworzenie takiego artystycznego zdjęcia wymaga po pierwsze: pomysłu.

Artysta fotograf musi wiedzieć, co chce sfotografować. Oczywiście często jest tak, ze jakiś widok spodoba mu się nagle i wykonanie zdjęcia będzie aktem spontanicznym. Jeśli jednak ma jakiś pomysł na zdjęcie musi wszystko dobrze przygotować. Musi zając się tłem, obiektem, który chce sfotografować jak i całym otoczeniem, które będzie na drugim i kolejnym planie.

Musi również dobrać oświetlenie i oczywiście sprzęt do wykonania zdjęcia.Zobacz podobne:
Rozwój to sens naszego istnienia?

Rozwój indywidualnyRozwój to proces przeobrażeń, przemian, przechodzenia do stanów bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych

Pozytywny wpływ Internetu

Pozytywny wpływ InternetuJeszcze kilkanaście lat temu, posiadanie w domu komputera z dostępem do Internetu, uznawano za oznakę luksusu i życia w wysoki

Internet pomaga czy szkodzi w zdobywaniu wiedzy?

E-learningCzęsto zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście, tak jak mówimy to wszystkim dookoła, Internet pomaga nam w nauce, czy przeciwnie, nie jest